Προγράμματα

ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΨΥΧΗ

Στο πλαίσιο προγράμματος Αγωγής Υγείας που υλοποιήθηκε στο λύκειό μας κατά το σχολικό έτος 2015-2016, με τίτλο

"ΥΠΑΙΘΡΙΕΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΨΥΧΗ"

Α) Υλοποιήθηκαν οι παρακάτω δράσεις:

Αναρρίχηση σε τεχνική πίστα, επίσκεψη στο Ναυτικό Όμιλο Θεσ/νίκης.

Πεζοπορία στο φαράγγι του Ενιπέα, στον Όλυμπο.

Β) Συντάχθηκε οδηγός για υπαίθριες εναλλακτικές αθλητικές δραστηριότητες και αναψυχή.

Γ) Παρουσιάστηκαν σε power point οι εργασίες των μαθητών-τριών σε εκδήλωση του σχολείου μας

Χιονοδρομικά Κέντρα

Λίμνες

Υπεύθυνες καθηγήτριες : Λαζόγλου Δέσποινα, Χαζαρίδου Λεμονιά, Βουτσά Λία.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ: Ποιότητα ζωής και δραστηριότητες στη φύση

Παρουσίαση Προγράμματος

Πρόσκληση στην εκδήλωση με θέμα : «Στη γειτονιά μου με το φακό μιας κάμερας»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Διευθυντής και ο σύλλογος καθηγητών του 1ου ΓΕΛ Πυλαίας σας προσκαλούν στην παρουσίαση της πολιτιστικής δράσης του σχολείου μας «Στη γειτονιά μου με το φακό μιας κάμερας», που θα γίνει την Τετάρτη 15 Μαΐου 2013, 7 μ.μ. στην Αίθουσα Πολλαπλών χρήσεων του Δημαρχιακού Μεγάρου Θεσσαλονίκης. Στο πλαίσιο της εκδήλωσης θα εγκαινιασθεί και σχετική έκθεση φωτογραφίας των μαθητών μας, η οποία θα διαρκέσει από 14 έως 31 Μαΐου 2013.

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Στο 1ο ΓΕΛ Πυλαίας υλοποιείται από το 2008 το πρόγραμμα ‘’Ευρωκοινοβούλιο Νέων Ελλάδος’’.

Το Ε.Κ.Ν. αποτελεί προσομοίωση των διαδικασιών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Το ΕΥΡ δίνει στους νέους την ευκαιρία να εκφράσουν τις απόψεις τους για τα σύγχρονα Ευρωπαϊκά ζητήματα, να ανταλλάξουν απόψεις για τα τεκταινόμενα και να καταρτίσουν ψηφίσματα, που ο αντίκτυπός τους φτάνει στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.

Στις δράσεις του Ευρωκοινοβουλίου νέων εμπλέκονται κάθε χρόνο περισσότεροι από 20 000 νέοι από όλη την Ευρώπη.

Το 2008 ο μαθητής Μαντές Αχιλλέας της Β’ τάξης, αναπτύσσοντας το θέμα της ‘’πράσινης ενέργειας’’, επελέγη από 60 συνολικά σχολεία μαζί με άλλους έξι μαθητές, να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην 57η Διεθνή Σύνοδο του ΕΥΡ στην Πράγα (Απρίλιος 2008). Οι εργασίες της συνόδου έγιναν στο Εθνικό Κοινοβούλιο της Πράγας και διήρκεσαν δέκα ημέρες.

Το 2012 οι μαθήτριες Σαμαρά Ειρήνη και Ραπτοπούλου Μαριαλένα συμμετείχαν στην 24η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωκοινοβουλίου Νέων Ελλάδος. Από τους 92 μαθητές που έλαβαν μέρος, οι μαθήτριες κατέλαβαν την 1;4η και 16η θέση αντίστοιχα με δυνατότητα να συμμετάσχουν σε διεθνή φόρα, περιφερειακές και εθνικές συνόδους του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, που λαμβάνουν χώρα σε τακτική βάση σε διάφορες χώρες της Ευρώπης.

Συνεχίζουμε επίσης σε ετήσια βάση να δίνουμε το παρών στο πρόγραμμα ‘’ Βουλή των Εφήβων’’, αφού κάθε χρόνο οι μαθητές μας καλούνται να εκφράσουν τις απόψεις τους για εθνικά και παγκόσμια θέματα και να υποβάλουν εναλλακτικές προτάσεις. Αναφέρουμε επιτυχόντες της τελευταίας τριετίας:

Παπαβασιλείου Βασίλης, έφηβος βουλευτής 2008

Δόσσης Κων/νος, έφηβος βουλευτής 2009

Μπουμπάρη Σοφία, έφηβος βουλευτής 2010

Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Βουτσά Β. ΠΕ13

Πολιτιστικά Προγράμματα

Παρουσίαση του προγράμματος με PowerPoint

Στο σχολείο μας πραγματοποιούμε για έκτη συνεχή χρονιά πολιτιστικά προγράμματα που προσεγγίζουν θέματα πολυεπίπεδα. Σ’ αυτά δραστηριοποιήθηκαν δεκάδες μαθητών. Τα προγράμματα αυτά είναι τα εξής:

1) Οικονομική ζωή της Θεσσαλονίκης στις αρχές του 20ου αι. (2006-2007)

2) Μουσείο και έφηβος(2007-2008)

3) Ο δρόμος του κρασιού: από την απόλαυση στην εξάρτηση (2008-2009)

4) Ενδοσχολική βία: Μίλα για το πρόβλημα και γίνε εσύ η λύση (2009-2010)

5) Τέχνη και δράση, αντίδοτα στη βία (2010-2011)

6) Η βία είναι εδώ, εσύ πού είσαι; (2011-2012)

Υπεύθυνοι των Προγραμμάτων

Ντόρα Τσιφτελίδου

Σπύρος Ρίζου

Μέσα από αυτές τις δραστηριότητες καταφέραμε:

α) Να αναπτύξουμε μόνιμες συνεργασίες με: Το Συνήγορο του Παιδιού, τη Διεθνή Αμνηστία, το Χαμόγελο του Παιδιού, το Κέντρο πρόληψης, «Ελπίδα», με άλλα σχολεία.

β) Να λειτουργήσουμε Βιωματικό εργαστήρι.

γ) Να συνδεθούν οι μαθητές μας με διάφορες μορφές τέχνης (θέατρο, ζωγραφική, φωτογραφία)

δ) Να συμμετέχουν σε συνέδρια, σεμινάρια και άλλες δράσεις.

Στο πλαίσιο του προγράμματος για την ενδοσχολική βία διακρίθηκαν οι μαθητές:

• Καραβασίλη Δήμητρα, 2ο Πανελλήνιο Βραβείο Αφίσας.
  • Μπούρας Ηλίας, επελέγη για τη τρέχουσα διετία «έφηβος σύμβουλος» (20 μαθητές Πανελληνίως).
  • Νίνου Σοφία, το ζωγραφικό έργο «Τα χέρια προστατεύουν» ήταν η αφίσα του συνεδρίου «Σχολείο και Θέατρο» (οργανισμός UNESCO, ΑΠΘ, ΔΔΕ Ανατολικής Θεσ/νικης).

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα φιλοτέχνησαν έργα ζωγραφικής που κοσμούν το σχολείο και φιλοξενήθηκαν σε αρκετά συνέδρια.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ

Χάρτης Περιοχής